מושב בית זית
חסר רכיב

הנחיות לבידוד ביתי - קורונה 2020

10/09/2020

 

הנחיות לקיום בידוד ביתי

מי נדרש לבידוד ביתי ולכמה זמן, על מה יש להקפיד במהלכו, מה עושים אם מופיע חום או תסמינים, ומתי מחלימים מקורונה משתחררים מהבידוד?

מדריך

כחלק מהמאמץ האדיר של כולנו לבלום את התפשטות נגיף הקורונה, נקבעו כללים המחייבים בידוד ביתי למי שהיה במגע עם חולה מאומת, מי ששב לישראל מכל יעד בעולם, וכן אנשים עם חום ותסמינים נשימתיים.

במהלך בידוד ביתי, חל איסור על מי שנדרש לבידוד לצאת מהבית, ואין להכניס מבקרים לבית. לפניכם ההנחיות נוספות לקיום הבידוד הביתי לאדם הבודד ולמשפחה כולה.

 

מי נדרש לבידוד ביתי?

1.    מי שהיו במגע עם חולה מאומת - המצבים שבהם מגע עם אדם המאובחן כחולה קורונה מחייב בידוד בית:

·        שהייה במרחק של עד 2 מטרים, במשך 15 דקות לפחות עם אדם מאובחן. אם זהותו אינה ידועה והחשד למגע הוא על סמך מידע על שהייה בחלל משותף בלבד, 15 דקות לפחות של שהייה באותו החלל מחייבת כניסה לבידוד.

·        עבודה בצמוד עם חולה מאומת או שהייה באותה כיתה.

·        נסיעה משותפת בכל אמצעי תחבורה.

·        מגורים משותפים.

·        מגע פיזי כמו נשיקה, חיבוק או לחיצת יד, ללא קשר לזמן שהייה בסביבת החולה.

·        אם בתוך 14 יום מהמגע עם החולה המאומת הופיעו: חום מעל 38 מעלות, שיעול, קושי בנשימה או תסמין נשימתי אחר, יש לפנות טלפונית למרפאה או למוקד קופת החולים המבטחת (מי שאינם מבוטחים - יש לפנות למוקד קול הבריאות בטלפון 5400*  ).

·        במצבי חירום בלבד יש לפנות כמקובל למוקד 101 של מד"א או ישירות לחדר המיון.

 

·        יש לדעת כי אדם המאובחן כחולה קורונה יכול היה להיות בריא וללא תסמינים בעת המפגש, אך עדיין עלול להיות מדבק.

·        במקרה שהייתם במגע הדוק עם אדם בריא שהיה במגע עם חולה בקורונה ונמצא כעת בבידוד - ניתן להמשיך בשגרת החיים ואין צורך להיכנס לבידוד בית.

2.    השבים לישראל ששהו במדינה אדומה בשבועיים האחרונים - כל השבים מחו"ל חייבים בתקופה של 14 יום בידוד מטעם המדינה. בהגיעם לנמל התעופה בישראל, יידרשו השבים מחו"ל להוכיח שביכולתם לקיים בידוד ביתי באופן מלא ותקין כדי שיורשו לקיים את הבידוד בביתם או במקום מתאים אחר העומד לרשותם. למידע נוסף על בידוד בית לשבים מחו"ל.

 

3.    אנשים עם חום ותסמינים נשימתיים - אנשים עם חום של 38 מעלות ומעלה ותסמינים נשימתיים (שיעול או קושי בנשימה), נדרשים להישאר בבית יומיים אחרי ירידת החום. כל זאת גם אם לא חזרו מחו"ל או היו במגע עם חולה מאומת.

 

חשוב לדעת כי אדם המאובחן כחולה קורונה יכול היה להיות בריא וללא תסמינים בעת המפגש, אך עדיין אפשרי שהיה כבר מדבק באותה עת.

במקרה שהייתם במגע הדוק עם אדם בריא שהיה במגע עם חולה במחלת נגיף קורונה החדש ונמצא כעת בבידוד - ניתן להמשיך בשגרת החיים ואין כל צורך להיכנס לבידוד בית. לפי משרד הבריאות, הסיכון להדבקות במחלת נגיף קורונה החדש כתוצאה ממגע עם אדם בריא שהיה במגע עם חולה מאומת הינו זניח.

חובת הודעה למשרד הבריאות

מי שנמצאים בבידוד בית נדרשים לדווח על כך למשרד הבריאות או במוקד הטלפוני של משרד הבריאות – 5400*

ניהול חיי המשפחה בבית שיש בו חולה מאומת בבידוד

בבית ששומרים בו על תנאי הבידוד, כלומר המבודד נמצא בחדר נפרד ואינו בא במגע עם שאר בני המשפחה, בני ביתו של מי שנמצא בבידוד יכולים להמשיך בשגרת חייהם ללא כל מגבלה.

במסגרת זו יש להקפיד על הכללים הבאים:

·        חדר נפרד - יש לשהות בחדר נפרד ומאוורר היטב עם דלת סגורה. יציאה מהחדר תהיה רק לצורך פעולות הכרחיות ולזמן קצר ככל הניתן, תוך כדי כיסוי הפה והאף במסכת פה ואף או בבד. יש להימנע ככל האפשר מהכניסה אל חדרו של השוהה בבידוד. בכניסה לחדר הבידוד מומלץ לכסות את הפה והאף.

·        חיטוי - על כל בני הבית להקפיד על שטיפת ידיים או חיטוי בחומר חיטוי אלכוהולי באופן תכוף.

·        אוורור - יש לבדוק שאזורי הבית המשותפים כגון מטבח ושירותים מאווררים היטב.

·        שימוש בחפצים - יש להימנע משימוש משותף עם המבודד בחפצים העלולים להעבר את הנגיף, כגון מברשת שיניים, סיגריות, כלי אוכל, מגבות, מצעים וכדומה. במידת האפשר, יש להשתמש בשירותים נפרדים.

·        שימוש בכפפות חד פעמיות - מומלץ להשתמש בכפפות חד פעמיות בכל מגע עם המבודד וסביבת חדר הבידוד, כולל משטחים, בגדים או מצעים מלוכלכים. חשוב להימנע ממגע ישיר עם נוזלי הגוף, ובמיוחד הפרשות מהפה, דרכי הנשימה שתן וצואה של המבודד.

·        השלכת מוצרים חד פעמיים - יש להשליך מוצרים חד פעמיים כגון כפפות, ממחטות אף, מסכות וכל פסולת אחרת לתוך שקית ייעודית בחדר הבידוד ולסגור אותה היטב לפני הפינוי לפח האשפה.

·        כביסות - יש להחליף מצעים וכביסה בתדירות של לפחות פעמיים בשבוע, לאחסן את כל כביסת המבודד בנפרד בחדר הבידוד ולדאוג שכביסה מלוכלכת לא תבוא במגע עם פריטים אחרים לרבות כביסה נקיה. יש לבחור בתוכנית כביסה של לפחות 65 מעלות צלזיוס ועם סבון כביסה רגיל. מומלץ להשתמש בכפפות חד פעמיות במגע עם בגדים או מצעים מלוכלכים.

·        ניקוי משטחים - יש לחטא פעם ביום משטחים כמו ידיות, מתגי תאורה, חדרי שירותים ומקלחת, שולחן ליד המיטה, מסגרת המיטה ורהיטים נוספים בחדר המבודדים. ניתן להשתמש בחומר חיטוי ביתי רגיל (על בסיס סבון או אלכוהול - לפחות 70%), או באקונומיקה (למהול 40 מ"ל אקונומיקה ב-1 ליטר מים) עד לייבוש המשטחים. יש להשתמש בכפפות וחלוק או סינר בזמן תהליכי הניקוי. אין יתרון בניקיון בעזרת ריסוס. מומלץ להשתמש בכפפות חד פעמיות.

·        ניקוי כלים - עדיף לשטוף כלים במדיח ולבחור בתוכנית עם טמפרטורה של 65 מעלות צלזיוס לפחות. אם אין מדיח, ניתן לשטוף כלי אוכל במים חמים וסבון כלים ולהקפיד על ייבוש מלא במתקן הייבוש. סט כלי ההגשה (צלחות, כוסות, סכו"ם ומגשים) של המבודד יהיה נפרדים משאר דיירי הבית, או שיעשה שימוש בכלי הגשה חד פעמיים. מומלץ להשתמש בכפפות חד פעמיות.

 

הנחיות לבידוד בית לכל המשפחה

·        אם מבצעים בידוד בית למשפחה שלמה, יש להקפיד על ההנחיות לאדם בודד, ובנוסף על ההנחיות הבאות:

·        מספר מבודדים באותו משק בית יכולים לשהות יחד באותו חדר.

·        אם כל בני הבית נדרשים לבידוד, ניתן לשהות בכל חללי הבית.

·        יש להימנע עד כמה שניתן ממגע גופני בין המתבודדים.

·        אין להשתמש באותם חפצים מבלי לנקות אותם קודם לכן, כולל כלי שתייה ואכילה.

·        לפני ולאחר טיפול בילדים, יש לשטוף ידיים במים וסבון.

·        יש להשתמש בצעצועים שניתן לנקות לאחר שימוש.

 

הופעת חום או תסמינים במהלך בידוד

·        אם הופיעו חום, תסמינים נשימתיים או כל בעיה רפואית אחרת במהלך השהייה בבידוד, יש ליצור קשר עם הרופא או קופת החולים ובמקרה חירום עם מוקד 101 של מד"א.

·        תעודת מחלה גורפת לעובדים השוהים בבידוד

·        היעדרות מעבודה בתקופת בידוד תיחשב כהיעדרות בשל מחלה, בכפוף להצגת תעודת מחלה גורפת וחתימה על התצהיר הנלווה. אין לפנות לרופאי משפחה במקרים אלו לקבלת אישור מחלה בגין היעדרות.

·        ביום ה-15 לאחר התאריך הקובע לתחילת הבידוד, אם לא התפתחו תסמיני המחלה (חום ו/או שיעול וקשיי נשימה) ניתן לחזור לעבודה ולפעילות רגילה. להורדת תעודת מחלה .

 

שחרור מבידוד של מחלימים מקורונה

שחרור של חולה מאומת מתבצע על ידי רופא או אחות מוסמכת של קופת החולים.

 

מקור: https://www.oref.org.il/12578-16800-he/Pakar.aspx

קישורים רלוונטיים נוספים:

סרטון – קטיעת שרשרת ההדבקה: https://www.oref.org.il/12578-16833-he/Pakar.aspx   

גם אם יצאתם שליליים – נשארים בבידוד : https://www.oref.org.il/12578-16801-he/Pakar.aspx         

המלצות למבודדים – עשה ואל תעשה : https://www.oref.org.il/12578-16786-he/Pakar.aspx         

חסר רכיב